Biuro w Krakowie – kupić czy wynająć?

Kraków to nie tylko olbrzymi ośrodek akademicki, prawdziwa perła polskich zabytków, ale także miejsce, w którym poziom bezrobocia od lat jest na najniższym poziomie, a firm, zarówno wielkich korporacji, jak i jednoosobowych, wciąż przybywa. To dlatego też coraz więcej powstaje biurowców i całych dzielnic, które oferują biura do wynajęcia w Krakowie lub na sprzedaż.
Biuro, w zależności od położenia, wielkości, komfortu i stanu wykończenia może kosztować od 100 000 zł wzwyż. Cenę taką jest gotowa zapłacić rozwinięta już firma, z pewną pozycją na rynku. Własne biura to kosztowna, acz opłacalna inwestycja, która podnosi prestiż i zwiększa zasoby finansowe firmy. W przypadku zmian na rynku, zakończenia działalności, przeprowadzki do innego miasta albo dalszego rozwoju, który sprawia, że trzeba zmienić pomieszczenia biurowe na większe lub przenieść je w inne rejony Krakowa, można je sprzedać, albo wynająć innej firmie, czerpiąc tym samym zyski. Jednak niewielka firma, taka, która dopiero powstaje, na takie wydatki często nie może sobie pozwolić. Nie dość, że nie ma własnych funduszy, to często także brakuje zdolności kredytowej. Nie wiadomo też, w jakim kierunku firma się rozwinie – połowa początkujących firm upada w pierwszym roku działalności. Dla nich bardziej opłacalną formą będzie szukanie biura pod wynajem.

Znalezienie biura do wynajęcia w Krakowie nie jest na szczęście zadaniem trudnym, a to za sprawą deweloperów, którzy widząc perspektywy tego rynku zaczęli oprócz osiedli mieszkalnych budować także osiedla biurowców, w których działa coraz więcej firm z różnych branż. Nowoczesne biura budowane są co prawda dalej od centrum, ale w dzielnicach doskonale skomunikowanych z resztą miasta. Zainteresowani wynajęciem biur mają pełen zakres możliwości, gdy chodzi o powierzchnię użytkową – od najmniejszych biur dla firm jednoosobowych, po duże, otwarte przestrzenie oraz biura z kilkoma mniejszymi pokojami. Comiesięczny czynsz oraz opłaty wciąż bywają niższe, niż rata kredytu. Niższe jest także ryzyko takiej inwestycji i większa elastyczność działania.