Jak szukać biura do wynajęcia?

Prowadzenie własnej firmy często wymaga posiadania biura. Jednak dla początkującej lub niewielkiej firmy, kupno własnego biura mija się z celem – nie dość, że sporo kosztuje, a nie zawsze startująca firma ma zdolność kredytową, to jeszcze nie ma pewności, czy będzie faktycznie się rozwijać. Z drugiej strony biuro w dużym mieście, na przykład Krakowie daje naprawdę spore możliwości zarabiania i zdobywanie klientów. Dlatego idealnym wyjściem jest wynajęcie biura w Krakowie. Tylko jak znaleźć to idealne?
Zanim wynajmiemy biuro w Krakowie zwróćmy uwagę na stan techniczny budynku oraz biura. Ważne są też oczywiście warunki finansowe proporcjonalne do miejsca położenia biura (drożej będzie w centrum) i stanu lokalu. Lepiej na początku działalności nie porywać się z motyką na słońce i wybrać troszkę mniejszy i mniej prestiżowy lokal, ale tańszy. Co oczywiście nie oznacza, że warto brać pierwszy z brzegu, nie zwracając uwagi na jakość biurowca. Klienci nie lubią wchodzić tam, gdzie jest nieprzyjemnie…. Pamiętajmy, że liczą się także okolice naszego biura. Warto czasami poszukać dalszego punktu, ale wynająć biuro w biurowcu w Krakowie, w którym deweloper dba o prestiż, wygląd budynku, a także zapewnienie parkingów i terenów rekreacyjnych.

Przed podpisaniem umowy najmu, dokładnie trzeba ją przeczytać. Reguluje ona wszystkie stosunki formalno-prawne między właścicielem biura a firmą, która je wynajmuje. Musi zawierać wszystkie dane personalne obu stron, wskazywać o jaki dokładnie budynek chodzi oraz obejmować informacje, na jaki czas lokal ma być wynajęty. Trzeba też w niej zapisać wysokość opłat za wynajem, terminy przelewów, właściciel biura ma prawo też do tego by wyznaczyć kaucję, która zabezpiecza go przed nierzetelnymi kontrahentami czy przed kosztami remontu lokalu. Warto też pamiętać, że poza czynszem są koszty eksploatacyjne, czyli podatki od nieruchomości, obsługa administracyjna i techniczna nieruchomości, ochrona, wywóz śmieci, dostawy wody, ciepła, elektryczności, internetu, ubezpieczenia, koszty remontów i napraw.