Meble łazienkowe z płyt MDF. Czy to dobry wybór?

Meble łazienkowe można wyprodukować z różnego rodzaju materiałów. Blat pod umywalkę może być ze szkła, szafka z akrylu albo z litego, egzotycznego drewna. Jednak producenci mebli często wykorzystują płyty MDF. Niektórzy sądzą, że nie jest to dobry materiał do pomieszczenia wilgotnego i ze zmiennymi temperaturami, bo są one kruche i odkształcają się, gdy nasiąkną wodą, jednak odpowiednie zabezpieczenie płyt MDF może sprawić, że meble będą bardzo trwałe.

Meble fornirowane, wykonane są w płyt pokrytych malutkimi fragmentami drewna naturalnego. Używa się w tym celu buku, dębu, jesionu, sosny czy orzecha. Płyty takie przypominają zwykłe drewno i można je wykończyć na połysk, mat czy półmat. Muszą być jednak zabezpieczone lakierem, który chroni meble przed wilgocią nawet przez długie lata.

Bardzo odporna na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne oraz temperatury jest płyta laminowana MDF. Laminat jest tworzywem, który na ciepło znakomicie pokrywa płytę MDF i zapobiega nasiąkaniu wodą. Jednak do takich mebli poleca się umywalki nablatowe, a nie wpuszczane w blat, co jeszcze bardziej chroni meble przed zniszczeniem.

Meble akrylowe są odporne na zarysowania, łatwe w czyszczeniu, nadają wnętrzom designerskiego charakteru, zwykle są wykończone na wysoki połysk. Skryl mocno usztywnia płytę MDF i wzmacnia ją oraz chroni przed nasiąkaniem wodą.

Meble foliowane to nic innego, jak MDF pokryty specjalną folią z użyciem wysokiej temperatury. Dzięki folii można dobrze pokryć nawet skomplikowane kształty mebli. Folia jest odporna na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, jest łatwa w czyszczeniu, dostępna w wielu kolorach. Jeśli klient sobie zażyczy, meble mogą być pokryte folią przypominając do złudzenia drewno albo mieć ekstrawaganckie kolory i wzory.

W bardzo nowoczesnych, hi-tech czy loftowych wnętrzach zamiast drewnianych mebli można użyć żeliwa, stali i szkła. Jednak nawet w tym przypadku akcenty drewniane znakomicie dopełniają wnętrze, warto więc i takie wprowadzić do aranżacji.