Rodzaje hal i magazynów

W polskiej gospodarce buduje się i sprzedaje coraz więcej hal magazynowych o stalowej konstrukcji. To nikogo nie dziwi, bo to uniwersalne, trwałe, estetyczne ale i pozwalające na dużą przestrzeń rozwiązanie. Hala magazynowa może mieć różnorodne zastosowanie. Jakie najczęściej spełniają funkcje w naszej sytuacji gospodarczej?
Najwięcej hal o stalowej konstrukcji pełni funkcję hali przemysłowej. Zastosowanie stalowych elementów pozwala na różnorodne wykorzystanie pomieszczeń i montaż różnych technologii, także bardzo obciążających konstrukcję. Jednocześnie demontaż czy montaż kolejnych urządzeń w hali przebiega szybko i nie nastręcza żadnych trudności.

Kolejną gałęzią są hale magazynowe i usługowe, czyli służące do przechowywania produktów branży przemysłowej i materiałów do wykonywania towarów. Hale magazynowe mogą być wyposażone w maszyny do przemieszczania towaru, rampy, mogą też być dodatkowo ocieplane. Gdy oprócz ocieplenia w hali zamontowane są systemy wentylacyjne i grzewcze, hala może służyć do prowadzenia usług, czy handlu. W Polsce najczęściej hale magazynowe służą jako sklepy, bazary, ale też biura z pomieszczeniami socjalnymi oraz magazyny do przechowywania maszyn. Mniejsza hala stalowa może też służyć jako warsztat samochodowy, garaże dla wielu samochodów, ale nawet jako hala sportowa. W wielu krajach, także w naszym, można zauważyć, że z komponentów stalowych budowane hale ze ściankami wspinaczkowymi, torami przeszkód, tory do paintballa, czy sale zabaw dla dzieci.

Odrębną gałęzią są hale hodowlane, czyli dostosowane do hodowli zwierząt. Ich wyposażenie oraz konstrukcje zależą od rodzaju hodowli. W halach takich można zorganizować magazyn do przechowywania płodów rolnych, pakowalnię, przetwórnię, park maszyn, ale też kurniki, chlewnie czy obory. W nowoczesnych gospodarstwach rolnych, stalowe hale zastępują tradycyjne, drewniane stodoły.

Hale magazynowe ze stali są rozwiązaniem tańszym i szybszym w montażu, niż budowa hali z żelbetonu, stąd zapewne duże zainteresowanie takim właśnie rozwiązaniem wśród przedsiębiorców.